§ 1.  Prawo korzystania

1. Prawo do bezpłatnego korzystania z Wypożyczalni mają wszyscy mieszkańcy gminy.
2. Pełnoletni czytelnik powinien przy zapisie:-okazać dowód osobisty lub inny dokument ze zdjęciem, stwierdzający tożsamość i miejsce zamieszkania,   – wypełnić kartę zapisu i zobowiązać się podpisem do przestrzegania regulaminu.
3. Przy zapisie osób niepełnoletnich, odpowiedzialność za wypożyczone zbiory  biblioteczne przejmują rodzice lub prawni opiekunowie, przez złożenie swojego podpisu na zobowiązaniu.
4. Czytelnik zobowiązany jest zawiadomić  Bibliotekę o zmianie adresu zamieszkania.
5. Czytelnik może korzystać z Internetu na zasadach określonych odrębnym regulaminem.


§ 2.  Kaucje  

1. Od czytelników, którzy nie są stałymi mieszkańcami gminy pobiera się kaucję zwrotną, której wysokość ustala bibliotekarz, w zależności od wartości wypożyczonych zbiorów.
2. Kaucję pobiera się również za szczególnie cenne książki z księgozbioru popularnonaukowego.
3. Kaucja podlega rozliczeniu z chwilą zwrotu wypożyczonych zbiorów.
4. Po upływie ½ roku od wyznaczonego terminu zwrotu książek, nieodebrana kaucja przekazywana jest na cele statutowe GBP. Nie oznacza to, że czytelnik jest zwolniony z obowiązku oddania wypożyczonych książek, gdyż Biblioteka w dalszym ciągu będzie ubiegać się o ich zwrot zgodnie z regulaminem.


§ 3.  Zasady wypożyczeń

1. Jednorazowo można wypożyczyć 5 książek, na okres nie dłuższy niż jeden miesiąc.
2. Nie wolno wypożyczonych książek przekazywać innym osobom.
3. Termin zwrotu wypożyczonej książki może być przesunięty o następny miesiąc, o ile nie ma na nią zapotrzebowania ze strony innych czytelników.
4. Termin zwrotu może być przedłużony tylko jeden raz.
5. Z książek stanowiących księgozbiór podręczny, z czasopism bieżących i oprawnych można korzystać tylko na miejscu, w czytelni.


§ 4.  Przetrzymywanie książek

1. Za przetrzymywanie książek ponad termin określony w § 3 pobiera się kary w kwocie 1 zł za każdy  pełny tydzień zwłoki od każdej wypożyczonej pozycji.
2. W przypadku pisemnego upomnienia dolicza się aktualny koszt opłaty pocztowej.
3. Jeżeli czytelnik, mimo upomnień wysłanych przez Bibliotekę, odmawia zwrotu książek  lub uiszczenia należnych opłat, Biblioteka dochodzi swych roszczeń poprzez firmę windykacyjną.
4. Jeżeli czytelnik nie zwróci w terminie książek, na jego konto zostanie nałożona blokada obowiązująca w placówce Gminnej Biblioteki Publicznej w Grudusku, do czasu uregulowania zobowiązań wobec Biblioteki.


§ 5.  Zagubienie, zniszczenie lub uszkodzenie książki

1. Czytelnik zobowiązany jest do poszanowania wypożyczonych książek.
2. Przypadki zauważonych braków lub uszkodzeń książek, należy zgłosić bibliotekarzowi.
3. W przypadku zniszczenia lub zagubienia wypożyczonych książek czytelnik zobowiązany jest :  odkupić ten sam tytuł, kupić inny, wskazany przez bibliotekarza, wpłacić ekwiwalent pieniężny w wysokości ustalonej przez bibliotekarza.


§ 6.  Przepisy porządkowe

1. Czytelnik przebywający w wypożyczalni lub czytelni nie może w żaden sposób zakłócać panującego w niej porządku.
2. W Bibliotece obowiązuje zakaz palenia tytoniu, spożywania posiłków i napojów, korzystania z telefonów komórkowych, prowadzenia głośnych rozmów.
3. W Bibliotece obowiązuje zakaz wstępu dla osób będących pod wpływem alkoholu lub środków odurzających.
4. Wierzchnie okrycia czytelnik pozostawia w wyznaczonym miejscu.
5. Biblioteka nie odpowiada za pozostawione bez opieki wartościowe przedmioty.


Czytelnik, który nie stosuje się do przepisów niniejszego regulaminu, może czasowo, a w szczególnie drastycznych przypadkach na stałe, zostać pozbawiony prawa do korzystania z Wypożyczalni. Decyzję w tej sprawie podejmuje dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Grudusku.


Regulamin obowiązuje od  31.03.2008 r.